Šmejdi vs. Václav Moravec

čtvrtek 25. duben 2013 11:05

Na začátku tohoto týdne se na VŠE v Praze uskutečnila dvojice večerních přednášek spojených s promítáním, a sice se jednalo o dokumentární film Silvie Dymákové Šmejdi a přednáška PhDr. Václava Moravce, Ph.D. spojená s promítáním několika scén ze seriálu Newsroom z produkce HBO. Pominu-li fakt, že oba večery byly skutečně nesmírně zajímavé, ukázaly též kvalitativní rozdíl žurnalistiky na komerční televizi a veřejnoprávní ČT.

Pro pochopení mých dojmů je nutné v krátkosti představit oba žurnalisty. Společnost Aerofilms režisérku Silvii Dymákovou představuje následujícím způsobem: Narodila se v roce 1982 a už od svých 17 let spolupracuje s českými televizemi. Prošla profesemi redaktora, střihače a režiséra. Během úzké spolupráce s TV Prima natočila stovky reportáží (domácích i zahraničních), podílela se na publicistickém pořadu Soukromá dramata, kde se zaměřovala hlavně na sociální problematiku. Od roku 2008 vede malou produkční společnost DSi studio, s.r.o., kterou založila a která se zabývá výrobou zpravodajství, publicistiky a dokumentu, převážně pro TV Prima. V roce 2011 Silvie Dymáková režírovala sportovně-sociální dokument Tour de Labe handicap, tento snímek odvysílala Česká televize. O rok později vznikl její zatím největší film Šmejdi, který mapuje problematiku předváděcích akcí.

PhDr. Václav Moravec, Ph.D. se narodil 25. června 1974 v Ústí nad Orlicí. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul doktor filozofie. V současnosti působí na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky jako odborný asistent. Je členem pedagogické komory Akademického senátu FSV. Od roku 1992 působí jako redaktor a moderátor. Působil hned v několika rádiích jako např. v Českém rozhlasu, Evropě 2 či Frekvenci 1. V letech 1996 – 1999 externě spolupracoval s televizí Galaxie. Od roku 2001 až do uzavření v roce 2006 byl moderátorem stanice BBC (jejího českého zastoupení). Roku 2003 obdržel za moderování pořadu Interview cenu Nadace literárního fondu Novinářská Křepelka, která se uděluje novinářům mladším 33 let. V roce 2004 začal moderovat diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce. V současnosti také moderuje každodenní interview Impulsy Václava Moravce na Rádiu Impuls. V roce 2008 se stal nejoblíbenější osobností televizní publicistiky za rok 2007 v divácké anketě TýTý.

Film Šmejdi byl promítán v přeplněné Likešově aule, kde bylo téměř nedýchatelno, a těšil se obrovskému zájmu několika stovek přihlížejících nejen z řad studentů. Následovala po něm debata s autorkou, Mgr. Lukášem Zeleným z časopisu dTest, který se zabývá právem spotřebitelů, ústředním ředitelem České obchodní inspekce Ing. Vladimírem Velčovským a panem Janem Lormanem ze Života 90, což je občanské sdružení, jehož posláním je prohlubovat kvalitu života celé společnosti tím, že přispěje svou humanitární činností k řešení specifických problémů seniorů, umožní jim aktivně a smysluplně žít v jejich vlastním domově tak dlouho, jak je to jen možné, aby provázelo seniory podzimem života tak, aby i jejich stáří plynulo důstojně (z webových stránek sdružení).

Debata s Václavem Moravcem se těšila zájmu o řád nižšího počtu studentů. Pan doktor Moravec celou přednášku vedl sám bez moderátora a obsluhoval i světla a techniku přehrávače a promítání. Sekvence z filmu, které nám chtěl ukázat, si přinesl na DVD discích a byly patrně nahrané z HBO a pečlivě připravené.

Co mě zaujalo, a čemu se chci věnovat, je zejména odpověď dr. Moravce na otázku, jak těžké je zachovat nestranost v politických debatách a jak je schopen si „být jistý v kramflecích“ před politiky a dalšími hosty. Odpověděl, že za patřičnou jistotu a nadhled může jeho vzdělání. Vysvětlil, že práce na kvalifikační práci naučí studenty výborně pracovat se zdroji a nabyté dovednosti získané touto prací společně s metodami, jak správně provádět rešerše v důvěryhodných zdrojích se pak dají zúročit. Na jinou otázku z jakých zdrojů čerpá a jaké deníky a časopisy odebírá a čte, odpověděl pro mě překvapivě. Netušil jsem, jaká odbornost se skrývá za přípravou vysílání ČT a práce předních českých novinářů. Primární jsou pro něj informace z otevřených zdrojů. To je Sbírka listin, která je vedená spolu s obchodním rejstříkem, důvodové zprávy k zákonům, stenografické zápisy z jednání sněmoven a další veřejně přístupné databáze. Odebírá všechny celostátní deníky, včetně Blesku, takže aktuálně stejně jako my sleduje okolnosti sňatku Agáty Hanychové a Jakuba Prachaře. Z časopisů pak zmiňoval Euro, Respekt, Týden, ale říkal, že někdy čte i další tituly, cvičí ruštinu na titulu, jehož jméno si bohužel už nepamatuji a pokud to čas dovolí některé tituly v angličtině.

Z jeho odpovědí byla cítit erudice a zkušenost. Nepřekvapivá byla dokonalost jeho rétorického umění a profesionalita i ve vztahu k akademické půdě. Jak je z mého popisu zřejmé, k Václavu Moravcovi chovám respekt. Jeho pořady sleduji pravidelně. Ale nečekal jsem, že na mě udělá takový dojem.

Srovnejme teď přípravu a vzdělání, kterou popisuji výše s těmito reportážemi TV Nova:

http://www.jenpromuze.cz/video/show/12248-investigativni-reportaz-z-tv-nova-baba-pod-korenem

http://www.youtube.com/watch?v=LK87xOODkYU

V souvislosti s některými výroky pana prezidenta Zemana bych chtěl apelovat na důrazné oddělování skutečných žurnalistů jako je Moravec (Šídlo, Mitrofanov, Tabery, Honzejk, Kundra, Šimůnek, Peňás a mnoho dalších) od téhle pseudonovinařiny, co do mas hustí tn.cz. Rozumně přemýšlející člověk musí podle mě trpět, když vidí hlavní zpravodajskou relaci TV Nova. Informativní hodnota zpráv se limitně blíží nule, zpravodajství je plné lidských příběhů, krimi zpráv a bulvárních informací. Zprávy TV Prima nesleduji, ale koncept oddělení bulvárních VIP zpráv a krimi zpráv se mi zdá jako dobrý, ale nemohu hodnotit kvalitu zpráv.

S kvalitou ČT a jejího zpravodajského dítka ČT24 jsem spokojen a dlouhodobě si myslím, že koncesionářské poplatky by měly být zachovány. Kord v dnešní době, která papírové noviny pomalu úplně pohřbívá a je plná bulváru a zkratkovitých zpráv z twitteru je, myslím, zcela zásadní lpět na kvalitě veřejnoprávního média. Zaplať pánbůh, že máme Český rozhlas a Českou televizi! Televizní zprávy ve sledovanosti/poslechovosti/čtenosti jasně vedou a situace, že by bylo k dispozici pouze zpravodajství TV Nova, mě opravdu děsí.

Samotná účast, které se těšily obě akce ukazuje, že Šmejdi jsou masová záležitost. Nemám nic proti, autorka přišla s původní kauzou. Důrazně upozornila na problém, který tady je dvacet let přehlížen. O filmu bylo napsáno dost a považuji za zbytečné ho rozebírat, jistě je skvělé, že byl produkován a lidé o něj mají zájem. Jak ale uvedla Silvie Dymáková, ten problém sahá daleko dál, než k postavám prodejců hrnců. Tomáš Hajzler se ve svém blogu zabývá i dalšími postavami, které v tomhle brutálním byznysu figurují: http://blog.peoplecomm.cz/clanek/kdo-je-tady-smejd . Sama autorka pak říká, že se svými prarodiči málo mluvíme, nemáme na nic čas a takováto témata jsme si zvykli přecházet a ignorovat. Všeobecnou ignoranci vidí i Hajzler a říká: „Každý z nás by mohl udělat něco podobného, co udělala autorka filmu Silvie Dymáková. Upozornit na to, že se děje něco špatného. Kdokoli z nás o tom může napsat na facebook, na blog, udělat video, zajít za svým zastupitelem, vyvěsit petici,.. prostě cokoliv jiného než strkání hlavy do písku.“

Všechno souvisí se vším. Dnešní doba je díky technologickým možnostem neskutečně rychlá a trend na zpomalení je v nedohlednu. Nemáme čas na mluvení s babičkami, čteme nadpisy elektronických vydání novin, peníze hrají naprosto dominantní úlohu ve společnosti, a jak řekl Jeff Daniels v Newsroomu ve skvělé úvodní scéně, často přeceňujeme politiku a máme zkreslené vnímání reality: http://www.youtube.com/watch?v=zEyUWKJFER8

Poslední dobou obíhá webem výčet znaků společnosti Římské říše před jejím pádem. Můžete si je přečíst například tady: http://www.czechfreepress.cz/blogy/britsky-historik-gibbon-popsal-duvody-padu-rimske-rise-nepripominaji-vam-hlavni-priciny-tehdejsiho-upadku-dnesni-soucasnost-a-nejen-cesko.html . Dnešní stav naplňuje všechny zmíněné znaky. Ale jak vyplývá i ze scény z Newsroomu, na kterou odkazuji, ještě je (snad) čas vývoj zvrátit.

Abych se ale vrátil k původnímu tématu a k původním postavám přednášejících. Chtěl jsem zmínit svůj postřeh, že vzdělání je pro novináře skutečně nevyčíslitelně cennou hodnotou. Nemyslím, že jej musí získat na akademické půdě, a samozřejmě záleží, na jakou oblast se ten který žurnalista specializuje, ale objevení Ameriky na základě vědomostí žáka základní školy, a sice že voda při teplotě pod nulou zmrzne, působí tragikomicky. Další postřeh je ten, že lid si to žádá, protože TV Nova stále má velký kus koláče sledovanosti. K tomu doporučuji blog Tomáše Křešničky http://kresnicka.blog.respekt.ihned.cz/c1-59566490-55 . Společnost si žádá Babovřesky, TV Nova, bulvár a preferuje zábavu před prací. Jen by měla dát pozor, aby se neubavila k smrti, na což naráží ve své knize Neil Postman.

Petr Zlatý

Petr Zlatý

Petr Zlatý

O životě, jak je krásný, o právu, jak je propracované, o ekonomii, jak je teoreticky pěkná leč v praxi mnohdy absolutně nepoužitelná, o politice, jak bude lepší, o filmech, které stojí za to vidět a o myšlenkách, které se mi octly v hlavě.

Student, filolog, poloprofesionální ekonom a právník. Baví mě podnikatelské nápady, cizí jazyky, dobré jídlo a (pseudo)intelektuálky.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články