Culture cinematheque vs. pop-corn culture

čtvrtek 5. září 2013 23:24

Dnes bych chtěl v krátkosti pojednat o markatním rozdílu mezi kulturou tzv. artových kin a (ne)kulturním prostředím pop-cornových multiplexů. Podle mě to jsou dva zcela rozdílné světy. Oba typy těchto stánků kultury nabízejí úplně jiné prostředí, jinou atmosféru a nabízí úplně jiný druh zážitku.

Zajímalo by mě, od kdy se artovým kinům začalo říkat artová. Jsou to úplně normální kina klasického střihu, do jakých byli zvyklí chodit naši rodiče. Takové kino zpravidla disponuje jedním sálem, případně dvěma, přičemž v jednom jsou projekce mainstreamovější produkce a ve druhém zpravidla menším sále lze zažít jedinečný komorní zážitek s filmem, který jinak lze vidět jedině na filmovém festivalu, nebo v noci ve filmovém klubu na ČT2. Kina jsou zpravidla vybavena nejnovějšími technologiemi jak pro projekci, tak skvělým zvukovým systémem, který není pro intenzivní filmový zážitek některých filmových žánrů o nic méně důležitější. Kino Vás přivítá specifickým prostředím a každé jedno takové kino svou jedinečnou atmosférou. Stroj na pop-corn byste tu většinou hledali marně. Místo coca-coly za 70 korun si dáte pivo, nebo sklenku vína, kterou si pochopitelně můžete vzít do sálu s sebou. V baru nebo kavárně v prostorách kina se někdy kouří, ale to už k podnikům kde se schází “pražská kavárna” prostě patří. Někde jste požádáni, abyste si zapálili venku, nebo v pasáži. Takový bar nebo kavárna se pochopitelně zaplní i po projekci, je přeci třeba čerstvý filmový zážitek probrat a rozvinout intelektuální debatu…

Zajímavá je samotná kultura sledování filmu. Sedadla v “normálním” kině (schválně to dávám do uvozovek, pro mladší ročníky je totiž normální multikino) nejsou číslovaná, pořadatel tím vyjadřuje důvěru v to, že se diváci mezi  sebou dokáží nějak domluvit. Ke slovním střetům tady nedochází (narozdíl od multikina). Divák přichází včas a zaposlouchá se do melodie, kterou provozovatel kina připravil před projekci filmu, popíjí ze sklenky vína, poté shlédne trailery a reklamy. Nutno však dodat, že reklamy mají o level vyšší kvalitu než v multikině.

Po představení není výjimkou, že obecenstvo aplauduje. Když jsem poprvé byl účasten tohoto vzdání holdu autorům, měl jsem slzu v oku, atmosféra je někdy opravdu intenzivní. Po skončení představení diváci zůstávají sedět a za hudby při závěrečných titulcích začínají rozmlouvat o právě prožitém filmovém zážitku.

Co se programu týče, provozovatelé malých kin si vybírají. Není to tak, že byste si nemohli v té skvělé atmosféře užít žádný major a byli tak zahnáni do nehostinného a ošklivě naleštěného prostředí multiplexu, ale je vidět, že nad programem se někdo zamýšlí a brak tu uvidíte jen zřídka, nebo třeba cíleně v rámci cyklu nebo festivalu, které se v kinech “artových” konají snad každý měsíc.

Každopádně se Vám asi nestane, že by se v prázdném sále pozdě příchozí divák začal hádat s jedním ze tří sedících, že sedí na jeho místě (Cinestar Anděl, 16. 8., jOBS). Nevím, jestli na otřesné zážitky s telefonujícími idioty v sále multikina mám smůlu jen já, ale statisticky je to dosti nepravděpodobné. Už jen fakt, že provozovatel rozsvěcuje při začátku titulků mě značně irituje, celková atmosféra těch míst (konzum, falešný luxus, přízemní kultura) snad v návštěvnících podněcuje agresivní chování a buranství, pocit, že si za 160 korun kupují nejen vstupenku na film, ale i oprávnění se dvě hodiny chovat jako dobytek… Rozšlapaný pop corn, hluk, hulvátství - tato slova mám bohužel s multiplexem spojená.

Naopak když se řekne Aero, Oko, Světozor, Lucerna, Mat, Evald,Ponrepo, 35, Atlas a mnohé jiné, vybaví se mi genius loci, krásné zážitky, perfektní večery, vybaví se mi lidé, se kterými jsem si tam povídal a hezké vzpomínky.

Nejsem “rat de cinematheque”, nejsem znalec, ale mám ta kina rád. Díky za ně, a díky všem, se kterými se v normálních kinech potkáváme. Možná bychom si jich měli vážit trošku víc.

Petr Zlatý

Petr Zlatý

Petr Zlatý

O životě, jak je krásný, o právu, jak je propracované, o ekonomii, jak je teoreticky pěkná leč v praxi mnohdy absolutně nepoužitelná, o politice, jak bude lepší, o filmech, které stojí za to vidět a o myšlenkách, které se mi octly v hlavě.

Student, filolog, poloprofesionální ekonom a právník. Baví mě podnikatelské nápady, cizí jazyky, dobré jídlo a (pseudo)intelektuálky.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články