V čem spočívá problém strany jménem ANO

středa 2. říjen 2013 21:40

Slabý důraz na svobodu a demokracii; Autoritativní styl řízení; Stát není firma; Žádné vzory mezi členy, alespoň ne mezi těmi, kteří se dostali na kandidátky; et cetera

  • Stát není firma

Účelem státu totiž není dosahovat zisku, účelem státu není ekonomická výkonnost, úkolem státu není mít vyrovnaný rozpočet.

Úkolem státu je starat se o postižené, postarat se o humánní podmínky těch nejchudších a zabezpečit podmínky k přežití všech.

Úkolem státu je zajistit služby svým občanům.

Zdůrazňuji, že občané nepožadují od státu dividendu, občan není akcionář, občan je především člověk ve svojí celistvé individualitě, není ekonomickou jednotkou, ale lidskou bytostí, každý se specifickými požadavky, každý se svými potřebami, každý svobodný s vlastní vizí, emocemi, názory, tužbami a sny.

 

  • Žádné obdivuhodné postavy, morální autority, vzory mezi členy, alespoň ne mezi těmi, kteří se dostali na kandidátky

Na kandidátce přirozeně není nikdo, kdo by nesouhlasil s předsedou (vůdcem?). To není nic proti ničemu, spíše je diskutabilní způsob, jakým proběhl výběr lidí na kandidátky a nábor prvních členů.

 

  • Autoritativní styl řízení

Stejně jako stát není firma, ani politická strana a dokonce ani hnutí není firma. Opozice i v rámci strany je zdravá, není-li dovedena do extrému jako například v sociální demokracii.

 

  • Slabý důraz na svobodu a demokracii

Pan Andrej Babiš mi někdy připomíná římského senátora. Jednoho konkrétního. Marcus Porcius Cato Censor pocházel z nízkého rodu, ale prosadil se jako voják. Byl quaestorem na Sicílii a v Africe. Byl aedilem, pak byl praetorem na Sardinii. Stal se také konzulem, aby poté odešel jako místodržící do Hispánie. Následně se stal censorem, a tento úřad zastával přísně, poctivě a velmi dobře, proto získal příjmení Censor. Ke konci politické kariéry proslul tím, jak prosazoval zničení Kartága.

Aby to nedopadlo tak, že se jednoho dne probudíme a Andrej Babiš uzavře svůj řečnický výstup ve Sněmovně třeba takto: “Ceterum autem censeo Bohemiam esse delendam”. I když pochybuji, že se ve veškerém svém intelektu naučil latinsky. To je přeci ekonomická zhovadilost. Čechy nepotřebují lidi vzdělané, kteří umí latinsky. Čechy potřebují vyučené roboty, kteří budou makat, nepřemýšlet a ke všemu budou přitakávat. Češi nepotřebují svobodu, neumí s ní nakládat. Demokracie je klišé. Potřebujeme řád.

Ne, děkuji, pane Babiši, Vás já volit určitě nebudu.

 


Tento článek je záměrně psán tak aby vyzněl jasným závěrem a argumentace je jednostranná. Na politickém hnutí ANO2011 jistě lze nalézt pozitivní stránky. Účel tohoto článku není poskytnout vyčerpávající analýzu politické strany a přinést výhody a nevýhody určitých programových východisek. Tento článek vyjadřuje názor autora, který je a priori pevně přesvědčen, že volit ANO je špatně a má za cíl podpořit tento názor náhodně vymyšlenými argumenty. Autor není členem žádné politické strany. Za tento blog není autor nikým placen.

Petr Zlatý

Petr Zlatý

Petr Zlatý

O životě, jak je krásný, o právu, jak je propracované, o ekonomii, jak je teoreticky pěkná leč v praxi mnohdy absolutně nepoužitelná, o politice, jak bude lepší, o filmech, které stojí za to vidět a o myšlenkách, které se mi octly v hlavě.

Student, filolog, poloprofesionální ekonom a právník. Baví mě podnikatelské nápady, cizí jazyky, dobré jídlo a (pseudo)intelektuálky.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Zajímavé články